SportsPress - en to fa_IR translation catalogue (343 entries)

en: (no title)
fa_IR: (بدون عنوان)

en: <strong>%s event</strong> published | <strong>%s events</strong> published
fa_IR[0]: <strong>%s رویداد</strong> منتشر شده

en: <strong>%s</strong> until next event
fa_IR: <strong>%s</strong> تا رویداد بعدی

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
fa_IR: اقدام شکست خورده است. لطفا صفحه را رفرش کرده و دوباره سعی کنید.

en: Add New
fa_IR: مورد جدید

en: Add New Column
fa_IR: ستون جدید

en: Add New Result
fa_IR: نتیجه جدید

en: Address
fa_IR: نشانی

en: Afghanistan
fa_IR: افغانستان

en: Albania
fa_IR: آلبانی

en: Algeria
fa_IR: الجزایر

en: Align
fa_IR: چینش

en: All
fa_IR: همه

en: American Football
fa_IR: فوتبال آمریکایی

en: Andorra
fa_IR: آندورا

en: Angola
fa_IR: آنگولا

en: Antigua and Barbuda
fa_IR: آنتیگوا و باربودا

en: Argentina
fa_IR: آرژانتین

en: Armenia
fa_IR: ارمنستان

en: Ascending
fa_IR: بالارونده

en: Australia
fa_IR: استرالیا

en: Australian Rules Football
fa_IR: فوتبال استرالیایی

en: Austria
fa_IR: اتریش

en: Auto
fa_IR: خودکار

en: Azerbaijan
fa_IR: جمهوری آذربایجان

en: Background
fa_IR: پس‌زمینه

en: Bahamas
fa_IR: باهاما

en: Bahrain
fa_IR: بحرین

en: Bangladesh
fa_IR: بنگلادش

en: Barbados
fa_IR: باربادوس

en: Baseball
fa_IR: بیسبال

en: Basketball
fa_IR: بسکتبال

en: Belarus
fa_IR: بیلوروسی

en: Belgium
fa_IR: بلژیک

en: Belize
fa_IR: بلیز

en: Benin
fa_IR: بنین

en: Bhutan
fa_IR: بوتان

en: Birthdays
fa_IR: تولدها

en: Bolivia
fa_IR: بولیوی

en: Bosnia and Herzegovina
fa_IR: بوسنی و هرزگوین

en: Botswana
fa_IR: بوتسوانا

en: Branding
fa_IR: نام تجاری

en: Brazil
fa_IR: برزیل

en: Brunei
fa_IR: برونئی

en: Bulgaria
fa_IR: بلغارستان

en: Burkina Faso
fa_IR: بورکینافاسو

en: Burma
fa_IR: میانمار

en: Burundi
fa_IR: بوروندی

en: Calendar
fa_IR: تقویم

en: Calendars
fa_IR: تقویم ها

en: Cambodia
fa_IR: کامبوج

en: Cameroon
fa_IR: کامرون

en: Canada
fa_IR: کانادا

en: Cancel
fa_IR: لغو

en: Cape Verde
fa_IR: کیپ ورد

en: Center
fa_IR: میانه

en: Central African Republic
fa_IR: جمهوری افریقای مرکزی

en: Chad
fa_IR: چاد

en: Changes saved.
fa_IR: تغییرات ذخیره شد.

en: Chile
fa_IR: شیلی

en: China
fa_IR: چین

en: Colombia
fa_IR: کلمبیا

en: Column
fa_IR: ستون

en: Columns
fa_IR: ستون‌ها

en: Comoros
fa_IR: کومورو

en: Configure
fa_IR: پیکربندی

en: Costa Rica
fa_IR: کاستاریکا

en: Countdown
fa_IR: شمارنده

en: Counter-Strike: Global Offensive
fa_IR: ضدحمله: حمله جهانی

en: Cricket
fa_IR: کرکیت

en: Croatia
fa_IR: کرواسی

en: Cuba
fa_IR: کوبا

en: Custom:
fa_IR: دل‌خواه:

en: Cyprus
fa_IR: قبرس

en: Czech Republic
fa_IR: جمهوری چک

en: Darts
fa_IR: دارت

en: Date
fa_IR: تاریخ

en: Default
fa_IR:  پیش‌فرض

en: Democratic Republic of the Congo
fa_IR: کنگو کینشاسا

en: Denmark
fa_IR: دانمارک

en: Descending
fa_IR: پایین‌رونده

en: Description
fa_IR: توضیح

en: Details
fa_IR: جزییات

en: Disable
fa_IR: غیرفعال‌سازی

en: Djibouti
fa_IR: جیبوتی

en: Dominica
fa_IR: دومینیک

en: Dominican Republic
fa_IR: جمهوری دومینیکن

en: East Timor
fa_IR: تیمور شرقی

en: Ecuador
fa_IR: اکوادر

en: Edit
fa_IR: ویرایش

en: Edit Column
fa_IR: ویرایش ستون

en: Edit Result
fa_IR: ویرایش نتیجه

en: Egypt
fa_IR: مصر

en: El Salvador
fa_IR: السالوادور

en: Enable
fa_IR: فعال‌سازی

en: Equatorial Guinea
fa_IR: گینهٔ استوایی

en: Eritrea
fa_IR: اریتره

en: Esports
fa_IR: ورزش

en: Estonia
fa_IR: استونی

en: Ethiopia
fa_IR: اتیوپی

en: Event
fa_IR: رویداد

en: Events
fa_IR: رویدادها

en: Fiji
fa_IR: فیجی

en: Finland
fa_IR: فنلاند

en: Floorball
fa_IR: فلوربال

en: France
fa_IR: فرانسه

en: Gabon
fa_IR: گابون

en: Gallery
fa_IR: گالری

en: Gambia
fa_IR: گامبیا

en: General
fa_IR: همگانی

en: Georgia
fa_IR: گرجستان

en: Germany
fa_IR: آلمان

en: Get Started
fa_IR: آغاز کنید

en: Ghana
fa_IR: غنا

en: Greece
fa_IR: یونان

en: Grenada
fa_IR: گرانادا

en: Guatemala
fa_IR: گواتمالا

en: Guinea
fa_IR: گینه

en: Guinea-Bissau
fa_IR: گینهٔ بیسائو

en: Guyana
fa_IR: گویان

en: Haiti
fa_IR: هاییتی

en: Handball
fa_IR: هندبال

en: Home
fa_IR: خانه

en: Honduras
fa_IR: هندوراس

en: Hong Kong
fa_IR: هنگ‌کنگ، ناحیهٔ ویژهٔ حکومتی چین

en: Hungary
fa_IR: مجارستان

en: Ice Hockey
fa_IR: هاکی روی یخ

en: Iceland
fa_IR: ایسلند

en: Import
fa_IR: درون‌ریزی

en: Import <strong>events</strong> from a csv file.
fa_IR: درون ریزی <strong>رویدادها<strong/> از فایل csv

en: India
fa_IR: هند

en: Indonesia
fa_IR: اندونزی

en: Install demo content
fa_IR: نصب محتوای نسخه‌ی آزمایشی

en: Installed Plugins
fa_IR: افزونه‌های نصب‌شده

en: Iran
fa_IR: ایران

en: Iraq
fa_IR: عراق

en: Ireland
fa_IR: ایرلند

en: Israel
fa_IR: رژیم غاصب صهیونیستی

en: Italy
fa_IR: ایتالیا

en: Ivory Coast
fa_IR: ساحل عاج

en: Jamaica
fa_IR: جامائیکا

en: Japan
fa_IR: ژاپن

en: Jordan
fa_IR: اردن

en: Kazakhstan
fa_IR: قزاقستان

en: Kenya
fa_IR: کنیا

en: Key
fa_IR: کلید

en: Kiribati
fa_IR: کیریباتی

en: Kuwait
fa_IR: کویت

en: Kyrgyzstan
fa_IR: قرقیزستان

en: Label
fa_IR: برچسب

en: Lacrosse
fa_IR: لاکروس

en: Laos
fa_IR: لائوس

en: Latvia
fa_IR: لتونی

en: Layout
fa_IR: طرح

en: League Table
fa_IR: جدول لیگ

en: League Tables
fa_IR: جدول های لیگ

en: League of Legends
fa_IR: لیگ ستارگان

en: Lebanon
fa_IR: لبنان

en: Left
fa_IR: چپ

en: Lesotho
fa_IR: لسوتو

en: Liberia
fa_IR: لیبریا

en: Libya
fa_IR: لیبی

en: Liechtenstein
fa_IR: لیختن‌اشتاین

en: List
fa_IR: فهرست

en: Lithuania
fa_IR: لیتوانی

en: Logo
fa_IR: لوگو

en: Luxembourg
fa_IR: لوکزامبورگ

en: Macau
fa_IR: ماکائو، ناحیهٔ ویژهٔ حکومتی چین

en: Macedonia
fa_IR: مقدونیه

en: Madagascar
fa_IR: ماداگاسکار

en: Malawi
fa_IR: مالاوی

en: Malaysia
fa_IR: مالزی

en: Maldives
fa_IR: مالدیو

en: Mali
fa_IR: مالی

en: Malta
fa_IR: مالت

en: Manual
fa_IR: دستی

en: Marshall Islands
fa_IR: جزایر مارشال

en: Mauritania
fa_IR: موریتانی

en: Mauritius
fa_IR: موریس

en: Mexico
fa_IR: مکزیک

en: Micronesia
fa_IR: میکرونزی

en: Moldova
fa_IR: مولداوی

en: Monaco
fa_IR: موناکو

en: Mongolia
fa_IR: مغولستان

en: Montenegro
fa_IR: مونته‌نگرو

en: Morocco
fa_IR: مراکش

en: Mozambique
fa_IR: موزامبیک

en: Name
fa_IR: نام

en: Namibia
fa_IR: نامیبیا

en: Nauru
fa_IR: نائورو

en: Nepal
fa_IR: نپال

en: Netball
fa_IR: نت بال

en: Netherlands
fa_IR: هلند

en: New
fa_IR: جدید

en: New Zealand
fa_IR: زلاند نو

en: Next
fa_IR: بعد

en: Next Steps
fa_IR: گام‌های بعد

en: Nicaragua
fa_IR: نیکاراگوئه

en: Niger
fa_IR: نیجر

en: Nigeria
fa_IR: نیجریه

en: No
fa_IR: نه

en: No results found.
fa_IR: هیچ نتیجه‌ای یافت نشد.

en: None
fa_IR: هیچ کدام

en: North Korea
fa_IR: کرهٔ شمالی

en: Norway
fa_IR: نروژ

en: Oman
fa_IR: عمان

en: Other
fa_IR: سایر

en: Pakistan
fa_IR: پاکستان

en: Palau
fa_IR: پالائو

en: Panama
fa_IR: پاناما

en: Papua New Guinea
fa_IR: پاپوا گینهٔ نو

en: Paraguay
fa_IR: پاراگوئه

en: Parent
fa_IR: مادر

en: Peru
fa_IR: پرو

en: Philippines
fa_IR: فیلیپین

en: Player
fa_IR: بازیکن

en: Player Lists
fa_IR: لیست بازیکنان

en: Players
fa_IR: بازیکنان

en: Plugins
fa_IR: افزونه‌ها

en: Poland
fa_IR: لهستان

en: Portugal
fa_IR: پرتغال

en: Position
fa_IR: موقعیت

en: Positions
fa_IR: پست

en: Preview
fa_IR: پیش‌نمایش

en: Preview %s
fa_IR: پیش‌نمایش %s

en: Previous
fa_IR: پیشین

en: Profile
fa_IR: شناسنامه

en: Published
fa_IR: منتشر شده

en: Qatar
fa_IR: قطر

en: Racket Sports
fa_IR: ورزش‌های راکتی

en: Republic of the Congo
fa_IR: کنگو برازویل

en: Result
fa_IR: نتیجه

en: Results
fa_IR: نتایج

en: Right
fa_IR: راست

en: Romania
fa_IR: رومانی

en: Rookie is a free starter theme for SportsPress designed by ThemeBoy.
fa_IR: Rookie یک قالب رایگان برای شروع کار شما با SportsPress است که توسط ThemeBoy طراحی و توسط Mahdi ترجمه شده است.

en: Rugby League
fa_IR: لیگ راگبی

en: Rugby Union
fa_IR: راگبی یونیون

en: Russia
fa_IR: روسیه

en: Rwanda
fa_IR: رواندا

en: Saint Kitts and Nevis
fa_IR: سنت کیتس و نویس

en: Saint Lucia
fa_IR: سنت لوسیا

en: Saint Vincent and the Grenadines
fa_IR: سنت وینسنت و گرنادین

en: Samoa
fa_IR: ساموا

en: San Marino
fa_IR: سان مارینو

en: Sao Tome and Principe
fa_IR: سائو تومه و پرینسیپه

en: Saudi Arabia
fa_IR: عربستان سعودی

en: Save
fa_IR: ذخیره

en: Scheduled
fa_IR: زمان‌بندی‌شده

en: Search
fa_IR: جست‌وجو

en: Seasons
fa_IR: فصل ها

en: Select %s
fa_IR: گزینش %s

en: Select All
fa_IR: انتخاب همه

en: Select...
fa_IR: انتخاب...

en: Senegal
fa_IR: سنگال

en: Serbia
fa_IR: صربستان

en: Settings
fa_IR: تنظیمات

en: Settings saved.
fa_IR: تنظیمات ذخیره شد.

en: Seychelles
fa_IR: سیشل

en: Sierra Leone
fa_IR: سیرالئون

en: Singapore
fa_IR: سنگاپور

en: Slovakia
fa_IR: اسلواکی

en: Slovenia
fa_IR: اسلوونی

en: Snooker
fa_IR: اسنوکر

en: Softball
fa_IR: سافت بال

en: Solomon Islands
fa_IR: جزایر سلیمان

en: Somalia
fa_IR: سومالی

en: Sort Order:
fa_IR: چیدمان:

en: Sort by:
fa_IR: آرایش یافته با:

en: South Africa
fa_IR: افریقای جنوبی

en: South Korea
fa_IR: کرهٔ جنوبی

en: Spain
fa_IR: اسپانیا

en: SportsPress Shortcodes
fa_IR: کدهای کوتاه اسپورتس‌ پرس

en: Squash
fa_IR: سکواش

en: Sri Lanka
fa_IR: سری‌لانکا

en: Statistics
fa_IR: آمار

en: Status
fa_IR: وضعیت

en: Status:
fa_IR: وضعیت:

en: Success!
fa_IR: انجام شد!

en: Sudan
fa_IR: سودان

en: Suriname
fa_IR: سورینام

en: Swaziland
fa_IR: سوازیلند

en: Sweden
fa_IR: سوئد

en: Switzerland
fa_IR: سوئیس

en: Table Tennis
fa_IR: تنیس رو میز

en: Taiwan
fa_IR: تایوان

en: Tajikistan
fa_IR: تاجیکستان

en: Tanzania
fa_IR: تانزانیا

en: Target Sports
fa_IR: ورزش‌های هدفگیری

en: Team
fa_IR: تیم ها

en: Team Sports
fa_IR: ورزش‌های تیمی

en: Teams
fa_IR: تیم ها

en: Templates
fa_IR: قالب‌ها

en: Tennis
fa_IR: تنیس

en: Text
fa_IR: متن

en: Thailand
fa_IR: تایلند

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
fa_IR: توضیحات به صورت پیش فرض مهم نیستند، با این حال برخی از پوسته‌ها ممکن است آنها را نمایش دهند.

en: Theme
fa_IR: پوسته

en: Timezone
fa_IR: زمان محلی

en: Title
fa_IR: عنوان

en: Title:
fa_IR: نام:

en: Today
fa_IR: امروز

en: Togo
fa_IR: توگو

en: Tonga
fa_IR: تونگا

en: Trinidad and Tobago
fa_IR: ترینیداد و توباگو

en: Tunisia
fa_IR: تونس

en: Turkey
fa_IR: ترکیه

en: Turkmenistan
fa_IR: ترکمنستان

en: Tuvalu
fa_IR: تووالو

en: URL
fa_IR: نشانی

en: Uganda
fa_IR: اوگاندا

en: Ukraine
fa_IR: اوکراین

en: United Arab Emirates
fa_IR: امارات متحدهٔ عربی

en: United Kingdom
fa_IR: بریتانیا

en: United States
fa_IR: ایالات متحدهٔ امریکا

en: Update
fa_IR: به‌روزرسانی

en: Uruguay
fa_IR: اوروگوئه

en: Uzbekistan
fa_IR: ازبکستان

en: Vanuatu
fa_IR: وانواتو

en: Vatican City
fa_IR: واتیکان

en: Venezuela
fa_IR: ونزوئلا

en: Venues
fa_IR: محل برگزاری بازی

en: Version %s
fa_IR: نگارش %s

en: Video
fa_IR: ویدیو

en: Vietnam
fa_IR: ویتنام

en: View
fa_IR: نمایش

en: View All
fa_IR: دیدن همه

en: View full table
fa_IR: نمایش کامل جدول

en: Visit Site
fa_IR: نمایش سایت

en: Visit plugin homepage
fa_IR: نمایش خانه‌ی افزونه

en: Volleyball
fa_IR: الیابل

en: Water Polo
fa_IR: واترپلو

en: Water Sports
fa_IR: ورزش‌های آبی

en: Western Sahara
fa_IR: صحرای غربی

en: Yemen
fa_IR: یمن

en: Yes
fa_IR: بله

en: Your settings have been saved.
fa_IR: تنظیمات شما ذخیره شده است.

en: Zambia
fa_IR: زامبیا

en: Zimbabwe
fa_IR: زیمبابوه

en: days
fa_IR: روز

en: hrs
fa_IR: ساعت

en: mins
fa_IR: دقیقه

en: secs
fa_IR: ثانیه
